Vamzdynų sistemos yra esminis komponentas daugelyje pramoninių ir komercinių sričių, įskaitant vandens ar dujų tiekimą ir chemijos perdirbimą. Vamzdynų sistemoms dažniausiai naudojamos dvi medžiagos - polietilenas (PE) ir polipropilenas (PP). PE ir PP vamzdynų sistemų sudėtis, fizikinės savybės ir eksploatacinės charakteristikos labai skiriasi. Šiame tekste nagrinėsime pagrindines PE ir PP savybes bei tinkamiausias panaudojimo sritis

Sudėtis

PE ir PP yra termoplastiniai polimerai, plačiai naudojami vamzdynų sistemose. PE yra poliolefinas, gaminamas iš etileno, o PP - poliolefinas, gaminamas iš propileno. PE100 yra didelio tankio polietileno (HDPE) medžiaga, o PP - homopolimerinė arba kopolimerinė polipropileno medžiaga.

 

Fizinės savybės

PE100 ir PP pasižymi skirtingomis fizinėmis savybėmis, todėl tinka skirtingoms reikmėms. PE100 tankis yra didesnis nei PP, todėl jis yra standesnis ir atsparesnis smūgiams. PE100 taip pat turi aukštesnę lydymosi temperatūrą, todėl yra tinkamesnis naudoti aukštoje temperatūroje. PP tankis mažesnis nei PE100, todėl jis yra lankstesnis ir lengviau apdorojamas. PP taip pat yra atsparesnis cheminėms medžiagoms ir pasižymi geresniu atsparumu dilimui nei PE100.

 

Eksploatacinės savybės

PE100 ir PP pasižymi skirtingomis eksploatacinėmis savybėmis. PE100 dažniausiai naudojamas vandens ir dujų paskirstymo sistemose dėl didelio atsparumo cheminėms medžiagoms, smūgiams ir mažo pralaidumo. PE100 taip pat pasižymi puikiu atsparumu ultravioletiniams spinduliams, todėl tinka naudoti lauke. PP dažniausiai naudojamas cheminių medžiagų ir pramonės vamzdynų sistemose, nes gali atlaikyti aukštus temperatūros svyravimus o cheminės medžiagos plastikiniams vamzdžiams nesukelia korozijos. 

 

Montavimas 

PE100 ir PP dėl savo fizinių savybių turi skirtingus montavimo reikalavimus. PE100 vamzdžiai paprastai jungiami naudojant terminio lydymo būdus, pavyzdžiui, jungimą sandūriniu būdu arba elektrolitiniu būdu. Šiluminiu sulydymu sukuriama tvirta, sandari dviejų PE100 vamzdžių dalių jungtis. PP vamzdžiai paprastai jungiami naudojant mechanines jungtis arba terminio lydymo būdus. Mechaninės jungiamosios detalės naudojamos, kai vamzdžiai netinka šiluminiam lydymui. Šiluminė sintezė yra priimtiniausias PP vamzdžių sujungimo būdas, nes taip sukuriama tvirta, nesandari jungtis.

 

Kaina

PE100 ir PP kaina skiriasi dėl jų sudėties, fizinių savybių ir eksploatacinių charakteristikų. PE100 paprastai yra brangesnis už PP dėl didesnio tankio, aukštesnės lydymosi temperatūros ir geresnių eksploatacinių savybių. 

 

Tvarumas

Dėl skirtingų cheminių sudėčių ir gamybos procesų skiriasi PE100 ir PP įtaka aplinkai. Kadangi PE100 tipo plastikas yra pagamintas iš  petroliumo, kurio gamyba reikalauja žymiai daugiau energijos ir išteklių, bet gali būti perdirbtas ir panaudotas kitoje srityje. Kadangi PP tipo vamzdžiai yra pagaminti iš propileno, jo gamybai reikia mažiau energijos, tačiau jis taip pat gali būti ir yra perdirbamas.

 

Apibendrinant

PE100 ir PP yra dvi dažniausiai vamzdynų sistemose naudojamos medžiagos. PE100 yra didelio tankio polietileno medžiaga, kuri yra standesnė ir atsparesnė smūgiams nei PP. PP yra homopolimerinė arba kopolimerinė polipropileno medžiaga, kuri yra lankstesnė ir atsparesnė cheminėms medžiagoms nei PE100. PE100 dažniausiai naudojamas vandens ir dujų paskirstymo sistemose, o PP - cheminių medžiagų ir pramonės vamzdynų sistemose. PE100 paprastai yra brangesnis už PP, tačiau abi medžiagos yra perdirbamos ir gali būti pakartotinai naudojamos kitiems gaminiams gaminti. Renkantis tarp PE100 ir PP vamzdynų sistemų, būtina atsižvelgti į konkrečią paskirtį ir eksploatacines savybes.

Jei planuojate naują projektą, ar galvojate kokius plastiko tipus pasirinkti vamzdynams, mūsų komanda maloniai suteiks jums daugiau informacijos ir padės priimti tinkamą sprendimą. 

"Aquatera" yra pasirengusi tiekti jums būtent tai, ko reikia jūsų projektui. Susisiekite su mumis šiandien ir sužinokite daugiau!